konsultacja psychologiczna

Co to jest?

Przyjęło się, że pierwsze spotkanie ze specjalistą z zakresu psychoterapii nazywane jest konsultacją psychologiczną. Podczas pierwszej wizyty osoba, szukająca pomocy ma okazję poznać specjalistę, on zaś może ocenić czy zakres problemu, z jakim do niego przyszedł Klient mieści się w jego kompetencjach, czy też konieczne jest skierowanie osoby do leczenia medycznego. Konsultacje psychologiczne mogą z tego powodu rozciągnąć się na więcej niż jedno spotkanie.

Ich celem jest zawsze poznanie trudności, jakie skłoniły Klienta do zgłoszenia się na wizytę. Niekiedy już sama rozmowa o tym, staje się pomocna. Konsultacje można również postrzegać jako doraźne wsparcie w trudnych sytuacjach. Spotkanie pozwala na przerobienie wspólnie ze specjalistą wątpliwości. Jest to także wstęp do ewentualnej dalszej psychoterapii.

Podczas konsultacji zapoznaję się z zakresem problemu oraz przeprowadzam z Klientem rozmowy o całym kontekście i różnych aspektach życia, które mogą mieć wpływ na zaistniały problem. W trakcie pierwszych spotkań udzielam także informacji dotyczących przebiegu ewentualnej psychoterapii.

Czas trwania konsultacji: 45 min.

Ilość konsultacji przed podjęciem psychoterapii: do 4 spotkań.