Audycja radiowa o zazdrości

 „Przekleństwa i błogosławieństwa zazdrości” – Audycja radiowa: Polskie Radio 24, dn. 31.03.2016 r.

Zazdrość to uczucie jak każde inne, ale od jego intensywności może dużo zależeć począwszy od własnego dobrego samopoczucia a skończywszy na zdrowiu i życiu innych (o zbrodniach w afekcie tu nie będzie ale to też jest jakaś odsłona zazdrości). Zazdrość to też energia i motywator a także pikantna przyprawa w związku. Zapraszam do wysłuchania audycji radiowej o zazdrości, w której brałam udział, do samego końca, bo na końcu….zaskakująca pointa! Beata Poborska-Kobrzyńska

Oto kilka wybranych myśli, które przywołałam w rozmowie prowadzonej  przez red. Agnieszkę Furtak-Bilnik:

  • Lubię myśleć o emocjach jako języku. Jest on dostępny, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z jego istnienia. Każda emocja jest naturalna, ale to co robimy pod jej wpływem może wykraczać już poza normę.
  • Zazdrość często wiąże się z bezsilnością. Jej oznaką może być płacz ale też furia, złość, niepokój.
  • Zbyt silne natężenie zazdrości zawęża pole naszego widzenia i przetwarzania, powodując natrętne myśli, niepokój, zmęczenie psychiczne i fizyczne. Trudno wtedy klarownie i jasno myśleć.
  • Zazdrość pokazuje obszary braków, frustracji, niezrealizowanych bardzo ważnych potrzeb, np. bliskości, bezpieczeństwa, poczucia ważności.
  • Zazdrość może zawłaszczać relację, albo… dodawać jej smaku, wszystko zależy od jej natężenia, wzajemnych umów, bycia w zgodzie z własnymi wartościami i poszanowaniem tego, o kogo jesteśmy zazdrośni.
  • Zazdrość może być energetycznym motywatorem do działania.
  • Gdy potarzamy zazdrosne zachowania ale w otoczeniu nic się nie zmienia (np. prosimy o to, by partner informował nas o tym, kiedy wraca, kontaktował się w ciągu dnia a on nadal tego nie robi, to może budzić narastającą złość i lęk) – to czas na zatrzymanie się i zrozumienie swoich motywacji (także nieświadomych). Trzymanie się za wszelką cenę pewnych ludzi, struktur, destrukcji to zabójstwo dla własnego sprawstwa i godności.
  • Świadomość tego, że przeżywam zazdrość. Świadomość tego, co to dla mnie znaczy. Świadomość tego, co stoi za tym uczuciem: może niezrealizowana potrzeba, a może konflikt wewnętrzny, może zagrożenie i lęk?
  • Uwaga na samospełniającą  się przepowiednię – może twoje zaniżone poczucie wartości nakręca spiralę zazdrości?
  • A czy zazdrość może uzdrawiać? – odpowiedź w trakcie audycji…

Beata Poborska-Kobrzyńska

Posted on: 1 listopada 2016, by : beata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.